Jump to content
×
×
 • Create New...

Rekrutacja

Wszystkich zainteresowanych adminowaniem zapraszamy

Zobacz

Sponsorzy / Partnerzy

[11] Ciekawostki - Chihuahua


Asuna
 Share

Recommended Posts

Witajcie Katy! Wracamy do pełni sił po długiej przerwie! 

Przed nami już kolejna odsłona ciekawostek i informacji o poszczególnych rasach psów.

Na ekrany komputerów, bądź telefonów trafia dzisiaj Chihuahua!

Zapraszam do przeczytania!

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

Chihuahua – rasa psa należąca według klasyfikacji FCI do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji chihuahua, nie podlegająca próbom pracy. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, rasa ta należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Typ wilkowaty.

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

1593419391.thumb.jpg.e3bda334383c889485d9acc1ff365bf6.jpg

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

HISTORIA

 

Mimo tego, że istnieją różne teorie odnośnie pochodzenia rasy Chihuahua, jest niemal pewne, że rasa ta pochodzi z Meksyku. W prowincji o nazwie Chihuahua na północy Meksyku do dziś żyją dziko małe pieski, przypominające rasowe Chihuahua. Wedle tej teorii Chihuahua należały do psów ofiarnych starożytnych Meksykanów, tak zwanych psów Techichi. Według ich wierzeń Chihuahua pełniły rolę przewodników dusz na drugą stronę, dlaczego też niestety podczas wielu pogrzebów i one musiały stracić życie.

 

Historia rasy Chihuahua pewna jest dopiero od połowy XIX wieku. W tamtym czasie rolnicy meksykańskiej prowincji Chihuahua rozpoczęli wzmożoną sprzedaż tych małych piesków do USA. Wtedy też ich popularność zaczęła rozszerzać się na cały świat. Turyści byli tak zauroczeni najmniejszymi pieskami świata z nieproporcjonalnie dużymi oczami i uszami, że zabierali je ze sobą do wszelkich zakątków w Ameryce, a także i do Europy.

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

WYGLĄD

 

Charakterystyczne dla temperamentnego Chihuahuy są nie tylko jego niezwykle małe rozmiary, ale także nieproporcjonalnie duże nietoperzowate uszy. Rozpoznawalny jest też typowy dla nich jabłkowaty kształt głowy oraz krótki i szpiczasty nosek.

 

W zależności od długości sierści wyróżnia się dwa następujące typy Chihuahua:

~ Chihuahua długowłosy: Miękkie długie włosie jest albo zupełnie gładkie, albo delikatnie falowane. Typowe są poza tym owłosione uszy, dobrze rozwinięta kryza i puchaty ogon.

~ Chihuahua krótkowłosy: Krótkie gęste futerko przylega miękko do ciała i głowy aksamitnie połyskując.

 

Ciekawostką jest, że standard rasy nie podaje konkretnych danych odnośnie wysokości w kłębie najmniejszej rasy świata. Małe rozmiary piesków Chihuahua odzwierciedlają się na wadze. Idealna waga Chihuahuy wynosi pomiędzy 1,5 kg a 3 kg.

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

chihuahua-krotkowlosy-11487.jpeg.280d42b5a0dbb8675473ce684d2162cc.jpeg

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

CHARAKTER

 

W stosunku do rozmiarów ciała, ego tego małego meksykańskiego pieska jest ogromne. Chihuahua chętnie znajduje się w centrum uwagi i często próbuje pozyskać sobie tę uwagę szczekaniem czy skomleniem, a nawet udając skaleczenie. Jest pewny siebie i odważny, co okazuje nawet wobec dużo większych od siebie psów. Ma tendencję do przeceniania swoich możliwości, jednak nie należy też nie doceniać jego inteligencji i temperamentu. Chihuahua chętnie pozwalają się rozpieszczać i adorować, jednak również przebywając poza wygodną torebką właścicielki są pełnowartościowymi psami, które bez trudu przebiegają długie odcinki i dobrze odnajdują się także w sportach dla psów. Ich inteligencja, empatia oraz naturalnie rozmiary czynią je – przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych – uznawanymi psami terapeutycznymi. 

 

Dożywają wieku nierzadko 16 i więcej lat. Wcale nie muszą być wszędzie noszone, chętnie samodzielnie buszują po kątach i zapoznają się z otoczeniem. Nawet jeśli przy kiepskiej pogodzie wolą zostać w mieszkaniu niż hasać po dworze, nie potrzebują od razu ciepłych kurtek, także i bez nich mogą bawić się przy niższych temperaturach czy na śniegu. Chihuahua są bardzo skore do zabaw, potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Niechętnie oddalają się od swojego właściciela. W razie niebezpieczeństwa te małe pieski nie zawahają się także stanąć w jego obronie – nawet jeśli same naraziłyby się przez to na duże niebezpieczeństwo. Zasadniczo Chihuahua są otwarte i ufne wobec innych psów oraz nieznajomych ludzi. Nie przepadają natomiast za małymi dziećmi, które odciągają od nich należną im przecież uwagę dorosłych. Jednak w większej rodzinie z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym czują się znacznie bardziej komfortowo.

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

SZKOLENIE I WYCHOWANIE

 

Inteligencja, bystrość i ciekawość to niewątpliwie cechy chihuahua. Większość właścicieli nie szkoli swoich pupili, uważając, że tak małemu psu nie jest to potrzebne. A przedstawiciele tej rasy lubią się uczyć. W trakcie nauki nie wolno jednak krzyczeć ani traktować psa ostro – tylko łagodność i konsekwencja zapewnią sukces.

Szczenięta chihuahua są dość wymagające. Ważne jest ich prawidłowe wychowanie, które powinno się zacząć już u hodowcy, dlatego ryzykowne jest kupowanie psów z niesprawdzonego źródła. Maluch będzie też wymagał odpowiedniej socjalizacji. Nie należy chronić go przed całym światem, bo wyrośnie na psiaka zalęknionego.

Ważnym elementem wychowania szczeniaka jest nauka czystości. Malutka chihuahua ma niewielki pęcherz, dlatego nawet z dorosłym psem trzeba wychodzić częściej niż z jego większymi pobratymcami.

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

chihuahua-charakter-3.jpg.4b6d6fbb53d183ec16f6f5eac5915abf.jpg

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

Wady

~ bywa zadziorny wobec obcych psów

~ samce miewają skłonność do znaczenia pomieszczeń i przedmiotów

~ lubi szczekać

 

Zalety

~ bardzo przywiązany do właściciela

~ wesoły, łagodny i przyjacielski

~ aktywny i ruchliwy

~ dobry przyjaciel dla starszych dzieci

~ dogada się z innymi psami i zwierzętami domowymi

~ łatwy w pielęgnacji

~ nie jest kosztowny w utrzymaniu

~ długowieczny

geg.png.2482c96ae4ff41c847efcb4e951bf0bf.png

 • Like 2
 • KAT 1
 • I love 5
Link to comment
Share on other sites

 • Moderator
1 godzinę temu, czak napisał:

Jak jak ich nie lubię. :FeelsBadMan:

a myślałam że jestem sama :monkascari:

 

Osobiście nigdy nie chciałabym takiego małego szczekacza, ale u kogoś nawet jakby szczekał jak opętany, to i tak bym musiała wymiziać, bo słabość do sierściuchów jest silniejsza  :peepoPat:

 

Oczywiście świetna robota!

 • Like 1
 • Haha 1
 • I love 1
Link to comment
Share on other sites

 • Moderator
2 godziny temu, czak napisał:

Jak jak ich nie lubię. :FeelsBadMan:

 

10 minut temu, Titania napisał:

a myślałam że jestem sama :monkascari:

 

Też ich nie lubię! Małe wredne szczurki :D 

 

Takie zmieszane nie rasowe, to straszne charaktery mają. Dziabnął mnie kiedyś taki bo przechodziłam koło jego podwórka, na szczęście takie maleństwo to nic nie poczułam prawie. Te rasowe raczej są potulne. Choć w głównej mierze właściciel odgrywa rolę jak wychowa takiego psa, tak myślę. Reasumując mały szczur :D 

 

Super praca!

 • Like 2
 • Haha 1
 • I love 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

Dlaczego Jesteśmy legendą?

Katujemy.eu to sieć serwerów Counter Strike nieustannie rozwijającą się dla Was od 2014 r. Oferujemy w pełni dopracowane i stabilne serwery, odpowiedzialną oraz zorganizowaną administrację, dzięki której nasze serwery, jak i forum cieszy się bardzo dużą renomą. Dysponujemy ogromną ilością wszelakich trybów rozgrywki, co pozwala Wam wybrać coś dla siebie. Nie czekaj i dołącz do nas, abyśmy wspólnie tworzyli jedną społeczność graczy.