Jump to content
Titania

[43] Trudny temat - Hejt w internecie

Recommended Posts

 • Legend
 • Popular Post

1270019094_TRUDNETEMATY2.png.f6a972b9485d1e62136ba846f63df222.png

HEJT W INTERNECIE

2016_Hejt.jpg.db8e3a02c858c5021ce22add11e8e324.jpg

 

Rozwój technologiczny, swobodny dostęp do Internetu oraz poczucie anonimowości użytkowników sieci sprzyja ujawnianiu się patologicznych skłonności i negatywnych zjawisk społecznych.

 

Hejt polega na negowaniu treści zamieszczanych w Internecie, najczęściej przyjmuje formę agresji słownej w stosunku do osoby publikującej. Tego, kto dopuszcza się hejtingu określamy mianem „hejtera”. Sporadycznie używa się określeń „dokuczacz” bądź „nienawistnik”.

 

 

HEJT można wyrażać na 3 sposoby:

> werbalny,

> pisemny,

> obrazkowy (graficzny, filmowy)

wyZXX8T.png.93418ec2b7caaba460d50f21969dfd62.png

Trzeba zaznaczyć, że treści dołączane przez hejterów mają na celu szerzenie nienawiści nakierowanej na daną osobę bądź grupę osób. W bardzo wielu przypadkach ofiarami stają się osoby innej rasy, religii, mniejszości seksualnej, narodowej.

 

Hejting jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że każde upublicznienie dowolnej informacji niesie za sobą ryzyko słownego ataku ze strony innego użytkownika. Jest to szczególnie niebezpieczne w  sytuacji, gdy mamy do czynienia z kulturowym zanikiem prywatności – to, co tradycyjnie było uznawane za prywatne i osobiste jest obecnie nagminnie wystawiane na widok publiczny.

Dlatego konieczna staje się systematyczna edukacja w zakresie umiejętności selekcji publikowanych treści oraz wykształcenie, zwłaszcza w  przypadku dzieci i  młodzieży, stosownych mechanizmów obronnych, swoistej odporności użytkownika Internetu.

 

linia-ruchomy-obrazek-0392.gif.d5de53429ddafb7d8932c35c8acf843b.gif.d2cfcdc4a35fb47031e0e9f9411d01d5.giflinia-ruchomy-obrazek-0392.gif.d5de53429ddafb7d8932c35c8acf843b.gif.d2cfcdc4a35fb47031e0e9f9411d01d5.gif

 

Między hejtem a krytyką i ironią przebiega cienka granica

Krytyka powstaje na bazie doświadczenia bądź wiedzy, w momencie gdy w sposób kulturalny i spokojny zauważa się nieścisłości, kwestie wymagające poprawy lub wyeksponowania. Opiera się nie na emocjach, lecz na rzeczowych argumentach. Krytyka jest nakierowana na dialog z drugą osobą.

Ironia jest szczególną formą krytykowania logicznych błędów rozmówcy, obnażania jego dwulicowości czy też braku konsekwencji.

W przypadku hejtu, który charakteryzuje się brakiem szacunku do dyskutanta, dochodzi do wulgarnego ataku, bez odniesienia do faktów.

 

Cyberprzemoc to rzecz zła, lecz uniknąć jej się da! - Szkolne BlogiCyberprzemoc to rzecz zła, lecz uniknąć jej się da! - Szkolne BlogiCyberprzemoc to rzecz zła, lecz uniknąć jej się da! - Szkolne Blogi

 

DANE

Według przytoczonych danych co 5 komentarz jest nacechowany mową nienawiści lub zawiera w sobie obraźliwe wypowiedzi. W 2012 roku wypowiedzi obraźliwe i przekraczające granice kultury stanowiły zaledwie 2,5% wszystkich komentarzy, jednak z sondażu przeprowadzonego 7 lat później wynika, że co trzeci dorosły polski internauta i co drugi młody człowiek miał do czynienia z hejtem skierowanym wobec swojej osoby.

Większość badanych była zdania, że hejting jest na tyle poważnym problemem, że trzeba z nim walczyć. Prawie połowa ankietowanych przyznała się, że sama również dopuściła się zamieszczania negatywnych, obraźliwych ocen w stosunku do innych.

Z  sondażu przeprowadzonego w  marcu 2019 roku wynika, że to panowie, częściej niż panie, dopuszczają się hejtingu. Dodatkowo 55% to osoby w wieku 15–24 lata. Jeżeli chodzi o poziom edukacji – to osoby z wykształceniem podstawowym, średnim i wyższym stosują niekonstruktywną krytykę w takim samym stopniu. Mężczyźni z reguły wyszydzają poglądy innych osób, zaś kobiety swój hejt kierują w stronę wyglądu ofiary.

 

dane.jpg.255c18a796998d8157c1df05ce977572.jpg

 

 

BEAUTY HATE

W ostatniej dekadzie znacznie nasiliło się zjawisko hejtu wobec urody. Jego skala sprawiła, że nazwano je beauty hate. Na całym świecie problem z tym rodzajem agresji ma prawie 55 milionów ludzi. Ofiarami padają, oprócz osób znanych w mediach, celebrytów, zwykli, zamieszczający swoje zdjęcia użytkownicy Internetu, którzy, według hejtera, nie mają idealnych rysów twarzy, ciała o  idealnych wymiarach czy włosów pięknych jak z reklam.

 

unnamed.jpg.536141674814b0f094109aab431c0eab.jpg

 

HISTORIA DOMINIKA

Dominik nie był akceptowany przez rówieśników z  powodu wyglądu. Chłopiec nosił spodnie rurki, układał starannie fryzurę, dbał o siebie, przez co narażał się na kpiny i śmiechy ze strony innych gimnazjalistów, ale także i nauczyciela. Koledzy dręczyli go. Mówili, że jest „pedziem”. Często dochodziło do szarpaniny. Chłopiec nie wytrzymał kpin rówieśników i powiesił się we własnym domu, używając do tego sznurówek.

Po samobójstwie złośliwości kierowane w  stronę czternastolatka się nie skończyły. Hejt przeniósł się do Internetu. Powstały profile na Facebooku, takie jak: „Dominik Szymański dobrze że zdechł” oraz „Dominik Szymański jebał małe sznurówki”, z nawiązaniem do sposobu odebrania sobie życia. Profile dość szybko zostały usunięte, jednak niektóre treści, jakie były tam zamieszczone, można do dziś odnaleźć w Internecie. Liczba polubień przy takich postach jest zatrważająca. Dla hejtera jest to dodatkowa zachęta, oznaka przyzwolenia i aprobaty dla jego zachowania.

 

DOMI.png.2a19b9d55fa5b56630dbc4cd192b8438.png

 

 

FAME I HATE

Powszechny jest pogląd, że anonimowy człowiek poprzez wypisywanie obraźliwych, często wulgarnych i pełnych nienawiści komentarzy, szuka ujścia dla swoich negatywnych emocji, lecz znacznie częściej gra toczy się o widoczność, popularność – fejm. Pozornie głównym i najważniejszym celem hejtera wydaje się postponowanie innej osoby, chęć zranienia jej, skrzywdzenia. Wówczas jednak, zyskując dodatkowo poparcie wśród innych użytkowników, hejter czuje się spełniony, zauważony, staje się widzialny, zdobywa upragnioną uwagę – jest sławny. Bywa, że w życiu prywatnym jest zupełnie nieznaną, niewyróżniającą się osobą, a w Internecie osiąga duże poparcie, jest rozpoznawany przez innych internautów, zdobywa fanów, którzy śledzą jego kolejne poczynania i czekają, aż ujawni kolejny obiekt ataku.

 

📈 Promuj swoje konto w social media z nami! | FejmStore.pl

 

 

Hejtowanie... przynosi ulgę

Za pomocą rezonansu magnetycznego zbadano mózg osób oszukanych w grze ekonomicznej. Osobom tym przekazano informację o możliwości ukarania oszusta, a na wiadomość tę zareagowało... jądro ogoniaste, czyli część tzw. układu nagrody znajdującego się w mózgu.

 

1156731831_JDRO.thumb.jpg.6bb9422e056ef7232b4c03da2a09ee31.jpg

 

Perspektywa shejtowania winowajcy wywołała wśród uczestników badania siłę, euforię, ulgę i poczucie sprawiedliwości. Tak samo reaguje nasz umysł, gdy hejtujemy w internecie - z tą poważną różnicą, że najczęściej hejtowana osoba nie wyrządziła nam realnej krzywdy, a np. śmiała mieć inne zdanie na jakiś temat, ładniej wyglądać, mieć więcej pieniędzy.

 

 

JAK RADZIĆ SOBIE Z CYBERPRZEMOCĄ?

1. POROZMAWIAJ Z BLISKĄ CI OSOBĄ – POSZUKAJ WSPARCIA I POMOCY - rozmowa z przyjacielem bądź zaufaną osobą dorosłą pomoże Ci zapanować nad emocjami i poczuć się lepiej. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach pomóc Ci ochłonąć i na spokojnie zaplanować kolejne działania.

2. ZACHOWAJ DOWODY - zanim podejmiesz próby usunięcia obraźliwych wiadomości - pamiętaj, że są ważnym dowodem nękania. Zabezpiecz dowody w postaci wydruków lub screenshota (zrzut ekranu).

 

image.png.ea5d2aef200d371e66f4a528d0e76044.png

aa.png.7ad1d5f0f63206970bef766c06c6368c.png

Pytania do Was

1. Czy doświadczyłeś kiedykolwiek hejtu w internecie nakierowanego na Twoją osobę?

2. Co sądzisz o hejterach?

3. Jak skutecznie według Ciebie powinniśmy się bronić przed hejtem?

4. Zdarzyło Ci się kiedyś kogoś hejtować, nawet w kontekście żartobliwym? 

5. Myślisz, że można "wyleczyć się" z hejtowania?

6. Uważasz, że edukacja w szkołach na temat hejtu w internecie lub poruszanie go w mediach jest wystarczające? 

 

Źródła12345

 • Like 5
 • I love it 6
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Titania napisał:

1. Czy doświadczyłeś kiedykolwiek hejtu w internecie nakierowanego na Twoją osobę?

2. Co sądzisz o hejterach?

3. Jak skutecznie według Ciebie powinniśmy się bronić przed hejtem?

4. Zdarzyło Ci się kiedyś kogoś hejtować, nawet w kontekście żartobliwym? 

5. Myślisz, że można "wyleczyć się" z hejtowania?

6. Uważasz, że edukacja w szkołach na temat hejtu w internecie lub poruszanie go w mediach jest wystarczające? 

 

1. nie

2. piz** świecie kozak w necie 

3. nie wiem

4. nie 

5. chyba można

6. trochę tak trochę nie

 

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 • Titania changed the title to [43] Trudny temat - Hejt w internecie
 • Legend

Teraz to ma nazwę, a kiedyś to była poprostu przemoc słowna/fizyczna, wyżywanie za inne poglądy itd. Każdy kto stosuje tego typu zachowania, powinien być od razu walony na pi*de. Tyle w temacie. 

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 • Admin TeamSpeak 3

1. Miałem styczność z małym hejtem, ale potrafiłem sobie z tym poradzić.

2. Myślę, że to są ludzie bez ambicji i skarane przez życie.

3. Zachować spokój i rozwiązać to w jakiś logiczny sposób. Osoba, która hejtuje próbuje Cię sprowokować i czeka na twoją reakcję.

4. Jasne, że tak 

5. Wszystko jest możliwe, jeśli ktoś tego bardzo chcę.

6. Takie 50/50

 

Jest to naprawdę trudny temat, pamiętajcie zawsze, szukajcie wsparcia czy to kolega, czy rodzina. Świetny artykuł @ Titania o hejcie trzeba rozmawiać.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Czy doświadczyłeś kiedykolwiek hejtu w internecie nakierowanego na Twoją osobę?

Proste że tak.

 

2. Co sądzisz o hejterach?

Niech sobie dalej żyją w swojej bańce ochronnej i siema.

 

3. Jak skutecznie według Ciebie powinniśmy się bronić przed hejtem?

 

4. Zdarzyło Ci się kiedyś kogoś hejtować, nawet w kontekście żartobliwym? 

Oczywiście że tak.

 

5. Myślisz, że można "wyleczyć się" z hejtowania?

Po części, tak jak np. większość ludzi po gimnazjum wyleczyła się z tekstów typu "Twoja stara przeszła nfsa na piechote".

 

6. Uważasz, że edukacja w szkołach na temat hejtu w internecie lub poruszanie go w mediach jest wystarczające? 

Nie.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Titania napisał:

1. Czy doświadczyłeś kiedykolwiek hejtu w internecie nakierowanego na Twoją osobę?

Kto nie doświadczył?
 

10 godzin temu, Titania napisał:

2. Co sądzisz o hejterach?

Szczerze, to nie wiem - staram się unikać tego tematu, to że napiszę kilka słów i tak nic nie pomoże. Niech sobie żyją, hejt po czasie znika.
 

10 godzin temu, Titania napisał:

3. Jak skutecznie według Ciebie powinniśmy się bronić przed hejtem?

Ciężkie pytanie. Czasem, czego nie zrobisz, to i tak nie pomoże. Zależy wszystko od rodzaju hejtu, nauczyć się być odpornym.
 

 

10 godzin temu, Titania napisał:

4. Zdarzyło Ci się kiedyś kogoś hejtować, nawet w kontekście żartobliwym? 

No pewnie, ale tak jak jest w pytaniu - w kontekście żartobliwym. 
 

10 godzin temu, Titania napisał:

5. Myślisz, że można "wyleczyć się" z hejtowania?

Tak.
 

 

10 godzin temu, Titania napisał:

6. Uważasz, że edukacja w szkołach na temat hejtu w internecie lub poruszanie go w mediach jest wystarczające? 

 

Nie jest. Chociaż po niektórych prezentacjach przedstawianych w szkole, widać zainteresowanie i chęć zmiany od osób prowadzących, to i tak niczego nie zmienia. Dla osób, które tego na poważnie nie doświadczyły, taki temat w szkole będzie po prostu żartobliwy. W ciągu tych 45 minut, zajmą się czymś innym, a nie prezentacją. Czasem na prawdę trzeba się pogodzić, że nie da się nic zrobić z innymi osobami. Jeżeli hejt jest za mocny, za bardzo ingeruję w życie prywatne - trzeba próbować aby osoba hejtująca poniosła konsekwencję i to spore. Wątpie, że jakakolwiek próba edukacji na temat hejtu będzie wystarczająca.

 

 

Ogromny plus dla Ciebie za temat, da się tutaj pociągnąć długą konwersację. Oby więcej takich tematów, bo przyjemnie się to czyta, jak i na to odpowiada.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.