Jump to content
[ARENA 1v1] Konkurs, wygraj rękawice! ×
[MIRAGE #2] Wygraj skiny ×
Asuna

Nanomateriały w kosmetykach

Recommended Posts

  • Deserved
  • Popular Post

 

NANOMATERIAŁY W KOSMETYKACH

 

e9a76fdf5717efebb7e71da05cee0a60.png.49b77e90c0ca8c02e97210c990af4fec.png

 

Cześć Katy! 

 

Ostatnio na zajęcia musiałam przygotować trochę informacji o nanomateriałach w kosmetykach. Uznałam to za ciekawy materiał na krótki artykuł, aby i wam przybliżyć parę informacji. 

 

Czym są nanomateriały?

 

Definicja nanomateriałów mówi nam, iż jest to nierozpuszczalny lub biotrwały oraz celowo wytworzony materiał, który ma jeden lub więcej z wymiarów zewnętrznych lub struktury z zakresu 1-100 nm. 

Dla zobrazowania:

 

Uapg8G7.png

 

Substancja w zależności od rozmiaru cząsteczek może mieć zupełnie inne właściwości fizykochemiczne. Co to oznacza? Ta sama substancja w wersji "nano", może być toksyczna, a normalna, "naturalna" już nie. Może również mieć ogromny wpływ na organizm i interakcje w nim. 

Nanocząstki mają zdolność do agregacji - tzw. łączenia się w większe skupiska bądź wiązania się z innymi cząsteczkami.

 

 

POTENCJALNE ZAGROŻENIE

 

Rosną wśród ludzi obawy, że nanocząsteczki mogą transportować substancje potencjalnie szkodliwe do wnętrza komórek, bo z łatwością przenikają przez błony biologiczne, a ich właściwości i działanie w organizmie są nieprzewidywalne.

 

Jakie ryzyko niosą ze sobą nanomateriały? 
  możliwość akumulacji w organizmie, 
 wywoływanie stanów zapalnych, 
 tworzenie reaktywnych form tlenu, 
 immunotoksyczność, 
 genotoksyczność, 
 neurotoksyczność, 
 mutagenność, 
 kancerogenność. 

 

ZAKAZANE NANOCZĄSTKI?

 

Komisja Europejska miała w planach wprowadzenie zakazu substancji wchodzących w skład wielu kosmetyków, ale...

Z racji, że w Polsce ten przemysł kosmetyczny jest na wysokim poziomie i rozwija się cały czas, trzeba było znaleźć sposób na ten zakaz. 

W odniesieniu do nanosrebra, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego walczył o pozostawienie go na liście składników dostępnych dla branży. 

Co ciekawe - w 2021 roku odroczono zakaz stosowania go na rzecz polskiego Nano-Techu, który specjalizuje się w tej technologii. 

Jednak w 2022 część substancji trafiła na listę zakazanych. 

 

ZASTOSOWANIE NANOSREBRA

 

Mogłabym wam tu opisywać mechanizm działania nanosrebra, jednak uważam go za zbędny. Najważniejszą jego cechą jest to, iż ma działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze.

Cząsteczki srebra mają wysoką wartość stosunku powierzchni do objętości, co sprawia, że wystarcza niewielka ilość, by zwalczyć zagrożenie, jakim może być zakażenie rany.  

Ponadto nanomateriały stosuje się w stopach metali dentystycznych, co pozwala na ograniczenie ich korozji w środowisku jamy ustnej oraz eliminację odczynów alergicznych na niektóre metale występujące w stopach.

 

PODSUMOWANIE

 

Nanotechnologia wciąż się rozwija. Pamiętajmy, że rozmiary "nano" są niewidoczne dla ludzkiego oka, dlatego tak ciężko się na nich pracuje.

Aby wprowadzać nanocząstki do przemysłu potrzebny jest ogrom badań na temat ich bezpieczeństwa dla człowieka. Każda nieścisłość lub wątpliwość dyskwalifikuje zastosowanie materiału.

 

Co sądzicie o nanomateriałach? :pepoG:

 

Źródło 1,2


 

  • Like 3
  • Wow 1
  • I love it 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.