Jump to content
Opiekun serwera - OTWARTA REKRUTACJA ×
Rodak

Poradnik dla Graczy [ZOMBIE+EXP]

Recommended Posts

WITAM!

Na samym starcie dziękuję każdemu z osobna za wybranie naszego serwera, wiele to dla mnie znaczy :).

Postaram się po krótce, wyjaśnić sam zamysł moda, jak i w skrócie jak zacząć przygodę z nim.

1) ROZGRZEWKA

Z początkiem każdej mapy, zanim zacznie się normalna część gry, jest tryb gry o nazwie: rozgrzewka.

Na rozgrzewce, spośród wszystkich graczy co są online jest losowany jeden, który staje się NEMESISEM: super klasą ZM posiadającą longjumpa, mniejszą grawitację na skoku, jak i w przypadku VIP'a double jumpa. Na tym trybie gry, owa klasa posiada tyle hp, żeby raczej nie zginęła podczas trwania go. Jest to czas na nabicie Ammopackow (Waluty serwera ZM, która pozwala nam kupować wszystko co jest nam potrzebne w ammopack shopie) zarówno dla NEMESISA, jak i dla Humanów. W przypadku rozgrzewki, wszyscy ludzie którzy zostaną zabici z rąk nemesisa, respią się. Po upłynięciu czasu rozgrzewki, startuje właściwa część rozgrywki, która będzie już trwała do końca mapy.

2) RUNDA PO ROZGRZEWCE

Po zakończeniu rozgrzewki, jak już wcześniej wspomniałem, przechodzimy do właściwej części rozgrywki. W tym momencie, na początku rundy jest odliczanie, jest to czas, żeby każdy mógł na mapie dobiec do "kampy" jakiej chce, lub ustawić się w miejscu jakie preferuje. Po upłynięciu danego czasu, wybierany jest losowo tryb gry, najczęściej losowanym jest normalna INFEKCJA. W tym momencie jedna losowa osoba, staje się pierwszym zombie, potocznie nazywana "matką", ma dużo więcej hp niż następni zarażeni, odrzut działa na niego dużo dużo słabiej, jak i posiada "Bombę zarażającą". Granat, który w przypadku rzutu obok Humanów w jego zasięgu działania, zamienia ich wszystkich w zombie. Zarażenie gracza następuje w momencie poprzez, rzucenie ową bombą, potocznie nazywaną "Paką", lub zbicie mu całego armora melee. W momencie gdy Human ma zero armora i dostanie jakiekolwiek obrażenia od zm, czy to z ppm, czy z lewego, zostaje zarażony na tym trybie rozgrywki. Warto również dodać, że na trybach INFEKCJI/MULTIPLE IMFEKCJI, ZM się respią za każdym razem jak zginą. Jest to jeden z modów, jakie oferuje nasz serwer, każdy kolejny tryb rozgrywki poza INFEKCJĄ, wyjaśnię poniżej.

3) TRYBY GRY

Jak już wcześniej wspomniałem, INFEKCJA, jest jednym z trybów rozgrywki, jaki oferuje nasz serwer.

Postaram się przybliżyć wizję reszty modów. A więc zacznijmy:

MULTIPLE INFECTION:  Nie ma co tu dużo się rozpisywać. Zasady działania takie same jak na normalnej infekcji, z tą różnicą że w przypadku tego trybu rozgrywki, 50% graczy staje się zm, drugie 50% zostaje humanami. Na INFEKCJI, jak i na MULTIPLE INFEKCJI, dostępne są dla każdego do kupna wszystkie przedmioty z AMMOPACK shopu, ale do tego wrócimy w dalszej części jeszcze.

SWARM MODE: 50% staje się ZM, drugie 50 HUMANAMI. Na tym modzie, zombie nie zarażają a zabijają humanów. Również, na tym modzie jest praktycznie całkowicie zablokowany AMMOPACK SHOP, dla humanów, jak i dla ZM. TIP: Polecam na tym modzie, o ile mapa na to pozwala, trzymać się w grupach jako ludzie aby zwyciężyć.

DARK DAY MODE: Całkowicie Gasną światła, jedyne źródło oświetlenia to latarka i flary. 50% populacji staje się ZM, druga połowa Humanami. Na tym modzie również ZM zabijają, zamiast zarażać. Różnica pomiędzy tym modem a Swarmem jest prosta, do niego dochodzą dwie superklasy do rozgrywki, jedna dla ludzi, druga dla zombie. Jeden z ludzi, staje się SNIPEREM, posiada on świetlistą aurę dookoła siebie, ma zboostowane hp, jak i posiada Sniperkę, którą zabija wszystko na jeden strzał co trafi. SNIPEREM, niezależnie od modu, obowiązuje absolutny ZAKAZ KAMPIENIA, czyli owy sniper musi biegać po mapie, i zabrania mu się wchodzenia w różne szczeliny, jak i do kamp gdzie mogą być potencjalni humani. Po stronie ZM, jeden z nich staje się ASSASSINEM, klasa o bardzo szybkiej prędkości poruszania się, niższą grawitacją, całkowitym brakiem odrzutu powodowanym przez strzały z broni, longjumpem i w przypadku VIP'a, również podwójnym skokiem. Assassin zabija również wszystko na jedno "dziabnięcie", nie ważne czy jest to PPM, czy LPM, w tym również SNIPERA!. Dokończając specyfikację klasy, posiada on również "Termowizję". W przypadku trzymania przycisku domyślnie zbindowanego na "R", jest w stanie zauważyć niebieskie chmurki ciepła, które są podpowiedzią, gdzie znajdują się potencjalni HUMANI, jak i SNIPER. Na owym modzie również większość itemów z ammopack shopu zarówno dla ZM jak i dla HUMANÓW, jest zablokowana do kupienia. TIP: Na tym modzie, jako humani, radzę się zestackować w jednej, o ile mapa taką oferuje najlepiej krętej kampie. Która nie pozwoli ASSASSINOWI, na wskoczenie i wycięcie wszystkich w pień jednego po drugim. SNIPEREM niestety, jest to straszna loteria, albo ty znajdziesz ASSASSINA pierwszego i zdołasz go zabić, albo on zabija ciebie, postaraj się zabić największą ilość ZM jak to tylko możliwe. ASSASSINEM, polecam nie biec od razu do ludzi w kampie, chyba że się znajdują bardzo blisko ciebie i jeszcze nie zdołali do nich wejść, a starać się wykorzystać przewagę noktowizora i ograniczonego wzroku SNIPERA, żeby podejść go jak najlepiej i unieszkodliwić. Jako ZM, najlepiej jest zacząć działanie od razu, naciskać na humanów od początku, zanim zdołają się zebrać dużą ilością w jednej kampie.

PLAGUE MODE: Jest to bardzo podobny tryb rozgrywki do DARKDAY'a, jednak ma parę różnic. Na tym modzie nie gasną światła i trochę inne klasy wchodzą w jego część. 50% staje się ZM, drugie 50 HUMANAMI, również, na tym trybie gry ZM zabijają, nie zarażają. Taka sama zasada jak na DARKDAYU, jednak tutaj w gre wchodzą inne dwie superklasy. Zacznę od tej pierwszej, którą już opisałem w zakładce ROZGRZEWKA, a mam na myśli NEMESISA. Sposób w jaki klasa działa, nie muszę chyba powtarzać, kolejny super mutant, który za zadanie ma zabić wszystkich HUMANÓW, a co najważniejsze, SURVIVORA, o którym wspomnę poniżej. SURVIVOR super klasa ludzi. Jedna osoba z Human'ów, staje się SURVIVOREM, na samym starcie wyświetli się menu broni, z którego możemy jednorazowo wybrać jedną z nich, na czas trwania tego moda. Survivor posiada nie kończący się magazynek, zboostowane hp, jak i również BARIERĘ OCHRONNĄ która jest domyślnie zbindowana pod przyciskiem "E", odpychającą wszystkie ZM, w tym NEMESISA, z całkiem sporym cooldownem, więc trzeba z tej umiejętności korzystać mądrze! SURVIVOR na tym modzie, również jak w przypadku SNIPER'a. Ma DEFINITYWNY ZAKAZ KAMPIENIA. TIP: W przypadku humanów, starajcie się tak jak to tylko możliwe wspomagać survivora z kamp, strzelając do ZM, jak i do NEMESISA. Jako SURVIVOR, staraj się pozostać przy życiu jak najdłużej, pamiętaj, warto tak biegać żeby nie dostawać DMG'a od ZM, jednak zawsze priorytetem powinno dla ciebie być trzymanie NEMESISA pod odstrzałem, gdyż bije on dużo dużo wiekszy DMG, niż przeciętny zombiak. Jako ZM, starajcie się współpracować z NEMESISEM, w celu pozbycia się SURVIVORA tak szybko jak to tylko możliwe, gdy SURVIVOR umrze, a NEMESIS będzie nadal w posiadaniu sporej ilości życia, najprawdopodobniej wygracie tryb gry.

NEMESIS MODE: Nie ma tu sporo do opisywania. Tryb gry działa tak samo jak rozgrzewka, jedyna różnica jest taka, że NEMESIS nie posiada, aż tak dużej ilości hp, jak i w przypadku tego moda HUMANI którzy zostaną zabici nie odradzają się. Również, na tym modzie, HUMANI MAJĄ DEFINITYWNY ZAKAZ KAMPIENIA!! TIP: Jako Humani, starajcie się zawsze trzymać na odległość od NEMESISA, pamiętajcie, zabija każdego z was na jedno uderzenie. Respektujcie jego zmniejszoną grawitację, longjumpa i jest duże prawdopodobieństwo, że sobie z nim poradzicie, zanim on wybije was wszystkich w pień. Jako NEMESIS, musisz mądrze poruszać się w powietrzu, korzystać z różnych kombinacji skoków, spadochronu, który każdy domyślnie ma zbindowany pod "E", jak i longjumpa, w celu pozbycia się wszystkich humanów.

SURVIVOR MODE:  Podobnie jak w przypadku NEMESIS MODE'a, ale na odwrót. Jedna osoba staje się ostatnim ocalałym, cała reszta zostaje zamieniona w ZM. Zadaniem SURVIVORA, jest pozbycie się wszystkich ZM, jak i pozostanie przy życiu oczywiście. Zadaniem ZM, jest "zboxowanie" w miarę mozliwości SURVIVORA, i zabicie go. SURVIVOR na tym modzie również NIE MOZE KAMPIĆ!! Jedynym wyjątkiem w tym wypadku jest ARMAGEDON MODE, o którym wspomnę później. TIP: Jako SURVIVOR, staraj się cały czas biegać, wykorzystywać schody, wzniesienia, aby cały czas móc być w biegu i uciekać przez ZM, jednocześnie do nich strzelając. Używaj swojej umiejętności pod "E" tylko w przypadkach kiedy jest ci potrzebna!! Złe użycie niej, lub zbyt szybkie, może się dla ciebie zakończyć tak, że zostaniesz obtoczony i stracisz znaczną większość swoich hp, albo i zginiesz. Jako ZM jak już wcześniej wspomniałem, waszym zadaniem jest zabicie SURVIVORA, a najprostszym sposobem jest najzwyczajniej w świecie obtoczyć go, czy to na środku mapy, czy w jakimś rogu.

ASSASSIN MODE: Tak samo jak na DARKDAY'u, gasną wszystkie światła. Jedna osoba staje się supermutantem, którego opisałem też już jakiś czas temu w tym poradniku. Cała reszta graczy jest ludźmi. Jak w przypadku całej reszty modów, które nie są INFEKCJĄ/MULTIPLE INFEKCJĄ, większość rzeczy jakie możemy kupić za AMMOPACKI, jest zablokowana. Zadaniem ASSASSINA, jest zabicie wszystkich ludzi, a HUMANÓW, zabicie ASSASSINA. TIP: Najlepszym, sposobem na wygranie tego mode'a jako Humani jest szybkie zestackowanie się, jak już wcześniej wspominałem, w największej i najbardziej krętej "kampie", która oferuje wam dużo miejsca do poruszania się, najlepiej jest od razu nawet stanąć w niej gdzieś na tyłach, gdyż jak wspomniałem, Assassin nie otrzymuje żadnego odrzutu z broni, jest bardzo szybki, nie respektowanie tego, skończy się dla ciebie śmiercią. Z innej beczki, Assassin nie ma aż tak ogromnej ilości HP jak jest w przypadku NEMESISA, wystarczająca liczba ludzi, jak i odpowiednia kampa sprawiają że Assassin jest bez szans na wygraną. Jako Assassin, musisz działać szybko, staraj się priorytetowo zabijać ludzi którzy są zebrani blisko jak największej kampy, takiej jaka sprawiała by ci największy problem. PS: nie goń do końca tych co już są w niej daleko, nie jest to warte twojej straty HP, a duże prawdopodobieństwo, że taki chase przypłacisz następnie życiem, gdyż ludzie zestackują się zewnątrz tej kampy i zanim z niej wyjdziesz stracisz ogromną ilość hp, albo jak wspomniałem, umrzesz. Starasz się priorytetowo "wykosić" pierw ludzi zebranych przy najbardziej uprzykrzającej życie "kampie", następnie tych co są pogubieni i biegają po mapie nie wiedząc gdzie chcą wejść, na sam koniec, wszystkich co są w kampach w linii prostej, z jakimi twoja klasa nie ma najmniejszych problemow.

ARMAGEDON MODE: Kompletny Chaos i Anarchia. Połowa graczy staje się NEMESISAMI, druga połowa SURVIVORAMIJest to jedyny mod na jakim SURVIVORZY MOGĄ KAMPIĆNie ma tutaj dużo więcej do wyjaśnień, jedni muszą zabić drugich. TIP: Jako Nemesis, staraj się chociaż obić Survivorow tak jak to tylko możliwe, zanim zdołają wejść do "kamp". Tak długo jak się nie zestackują dużą ilością w długiej kampie, powinno wszystko wyjść na waszą korzyść. Jako Survivor, staraj się użyć swojej umiejętności jeżeli to jest tylko potrzebne (pamiętaj że w tym wypadku są to same Nemesisy, jeżeli będziesz dostawał uderzenia i nie odepchniesz ich na czas, zginiesz bardzo szybko) aby dobiec do kampy, w której jest chociaż ktokolwiek z twoich kompanów. Oczywiście, najlepiej jest biec do najdłuższej, lecz nie zawsze są na to warunki. Staraj się po prostu nie zostać w kampie sam (wyjątkiem jest przypadek, w którym ona jest długa i będziesz mógł w niej trochę wystać), bo wtedy jesteś na pewno martwy.

4) Rozgrywka Infekcja/Multi jako Human, co jak i gdzie?

Jak o mody rozgrywki/jak się na nich zachowywać, myślę takie potrzebne minimum napisałem. Na sam koniec, wrócę jeszcze do INFEKCJI i MULTIPLE INFEKCJI. Jako że wspominałem wcześniej, na żadnych innych poza tymi dwoma modami, sklep AP jest albo kompletnie zablokowany, albo mocno okrojony. Podstawą, żeby przeżyć jako human na infekcji są dwie rzeczy: Znalezienie kampy, Stawianie LaserMin.

Aby postawić LaserMine po zakupie jej, jakiego można dokonać na parę sposobów: Kliknięcie M, następnie 2 żeby wejść do AP shopu humana, i wybranie odpowiedniej pozycji na liście, szybszy sposób: napisanie na czacie "/lm", albo "/lasermine", jest też mój ulubiony, którego większość weteranów używa, czyli po prostu zbindowanie sobie "say /lm" pod jakiś przycisk. Gdy już mamy kupioną Lasermine, następnie chcemy ją postawić. W tym wypadku, też musimy sobie zbindować na to klawisz, każdy może sobie ustawić jaki chce, ja napisze przykłady na klawiszach na jakie ja mam zbindowane: bind "p" +setlaser -> Przytrzymując klasisz P, gdy mamy zakupioną laser mine, kładziemy ją. bind "o" +dellaser -> przytrzymując klawisz o, gdy kursor mamy na naszej laserminie sciągamy ją. Kluczem do przetrwania, jest również + - posiadana wiedza, jaki czas zajmuje ZM zniszczenie potencjalnej Laserminy, tego tu nie mogę wytłumaczyć, żeby to złapać trzeba trochę pograć i niestety często dać się złapać popełniając błąd nie położenia LM'a na czas. Kluczem do "ogarniania" na tym modzie jest praktyka, nie da się tu wszystkiego wytłumaczyć, trzeba nabrać doświadczenie i pewność w pewnych rzeczach, żeby móc grać na dobrym poziomie.

Jeżeli będzie taka potrzeba, zrobię osobny poradnik, czy to do SKLEPU AP, czy to do Klas ZM/Humanów, jakie ja polecam i dlaczego.

Myślę, że ten poradnik pomoże się odnaleźć na serwerze tym ciekawym, ale zarazem obawiającym się, że go nie zrozumieją. Pozdrawiam każdego czytelnika z osobna i liczę że zobaczymy się na serwerze. W razie jakichkolwiek pytań/wątpliwości, jestem dostępny pod kontaktem Forum/Steam, jak i mogę podać swój Discord ID :)

POZDRAWIAM 

Rodak

Wlasciciel ZM+EXP 71 Lvl

• Like 1
  • Wow 1
  • I love it 2

• RausPutin changed the title to Poradnik dla Graczy [ZOMBIE+EXP]
  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.