Jump to content
Opiekun serwera - OTWARTA REKRUTACJA ×
Emilciaa

Światowy Dzień Walki z Anemią Sierpowatą

Recommended Posts

  • Katowicz
  • Popular Post

linia-ruchomy-obrazek-0170

19 Czerwca- Światowy Dzień Walki z Anemią Sierpowatą

linia-ruchomy-obrazek-0170

 

Witam, chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat Anemii Sierpowatej, ponieważ uważam ten temat za bardzo ważny.

Dotykać on może naszych bliskich i rówieśników, dlatego warto na ten temat co nie co wiedzieć. Miłego czytania :pepelove:

 

 

lekarz-i-doktor-ruchomy-obrazek-0012

 

 

linia-ruchomy-obrazek-0170

Zacznijmy od tego, czym jest Anemia?

 

Anemia jest chorobą określaną jako niedokrwistość, to zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu oraz liczby erytrocytów poniżej normy we krwi. W następnym stadium choroby erytrocyty tracą zdolność transportowania tlenu, co skutkuje niedotlenieniem tkanek i narządów.

 

linia-ruchomy-obrazek-0170

Trochę o Anemii Sierpowatej.

 

Jest kilka odmian anemii, jedną z nich jest Anemia Sierpowata nazywana także niedokrwistością sierpowatą. Jest to rzadka nieuleczalna wrodzona choroba zagrażająca życiu. Czerwone krwinki na skutek choroby zmieniają kształt, który przypomina sierpa, stąd też nazwa Anemia Sierpowata.

 

image.jpeg.68ed0f48abf87ef89a40a0a417b71f75.jpeg

 

linia-ruchomy-obrazek-0170

Na czym polega Anemia Sierpowata?

 

Krwinki czerwone w wstępnym stadium zmieniają kształt, dzięki czemu można ją zdiagnozować na samym początku. Zmiana kształtu erytrocytów skutkuje późniejszymi komplikacjami, np. zlepianiem się erytrocytów i utrudnianiem przepływu krwi do tkanek i narządów, zakrzepicą, infekcjami bakteryjnymi, zawałem serca, a w najgorszym przypadku martwicą narządów.

 

899394931_Beztytuu.thumb.png.921ea877feb1cc3c12332ee08a50a8fc.png

 

linia-ruchomy-obrazek-0170

Objawy

 

U niemowląt: 

Pierwszym objawem może być obrzęk dłoni lub stóp, spowodowany zablokowanym przepływem krwi. Dzieci wolniej rosną, mają niskie BMI oraz wolniej dojrzewają.

 

Leczenie

 

Anemie Sierpowatą można wyleczyć tylko dzięki przeszczepieniu komórek krwiotwórczych u chorych poniżej 16 roku życia, z ciężką postacią i przebiegiem choroby, pod warunkiem znalezienia odpowiedniego dawcy.

linia-ruchomy-obrazek-0170

Historia choroby

 

Kilka lat temu zespół egipskich naukowców zbadał mumię Tutanchamona przy użyciu nowych technologii. Wykonano analizę genetyczną i prześwietlenie promieniami Roentgena. Badania wykazywały, że przyczyną śmierci faraona była malaria. Wskazywały na to znalezione geny pasożyta, który powodował martwice tkanek i niedokrwistość, na którą władca cierpiał za życia. Po jakimś czasie dwóch niemieckich badaczy, Christian Timman i Christian Meyer z Instytutu Medycy Tropikalnej w Hamburgu, nie zgodzili się z diagnozą naukowców egipskich. Według nich do wyników badań pasowała inna choroba- niedokrwistość sierpowata. Uznawali, że to właśnie na nią umarł Tutanchamon. 

linia-ruchomy-obrazek-0170

Statystyki

 

Na anemię sierpowatą cierpi około 4,3 mln osób na świecie, natomiast kolejne 43 mln są nosicielami zmutowanego allela. Co roku rodzi się ponad 300 tys. dzieci z anemią sierpowatą, w krajach rozwijających się 90% z nich nie dożywa dorosłości. Rocznie umiera ponad 180 tys. osób z powodu powikłań tej choroby. Według badania Global Burden of Disease zapadalność w Polsce 2019 roku na anemie sierpowatą wynosiła 36 przypadków, a w 2021 roku 622 przypadki.

linia-ruchomy-obrazek-0170

Źródła: 1. 2 .3

  • Like 2
  • I love it 9
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.