Jump to content
Opiekun serwera - OTWARTA REKRUTACJA ×
f0pa

Valarowie - Władcy Pierścieni

Recommended Posts

Cześć, tym razem trochę o Valarach i Eru. Głównie temat poświęcony Valarom, lecz Eru jest stwórcą valarów i całego wszechświata dlatego jest również kilka razy wspomniany.

 

ERU Ilúvatar. 

KLIK

Eru Ilúvatar. Eru zwany także Ilúvatarem – Bóg, Stwórca Ardy. Jedyny, Ten który jest sam, Bez równego sobie. Postać transcendentna Ardy. Bezpośredni stwórca postaci i ras takich jak: Valarowie, Majarowie, Eldarowie, Entowie. Inicjator istnienia i działania we wszechświecie.
 

Eru jest twórcą i władcą całego wszechświata, w tym Ardy. Powołał ją do istnienia słowami:

 

                 ” Eä! Niech się stanie! ” —Silmarillion.

 

 Arda została powołana do istnienia jako miejsce życia Dzieci Ilúvatara (czyli ludzi i elfów). Pierwotnie w planach jej stworzenia Ainurowie przewidywali, że będzie symetryczna, pozbawiona skrajności i zła, o którego istnieniu nie wiedzieli. Jednak niedługo po tym, jak zstąpili na nią, w wyniku działalności Melkora i jego walk z Valarami została poważnie i nieodwracalnie skażona. W swoim ostatecznym kształcie Arda była okrągła i płaska. Otaczało ją i unosiło na swej powierzchni Morze Zewnętrzne.

 

Elfowie i ludzie byli stworzeni przez Eru osobiście, dlatego nazywani byli Dziećmi Iluvatara. Na prośbę Aulëgo dał Fëa (Fëa – dusza, która znajdowała się w hröa. Utworzona była z Niezniszczalnego Płomienia i zamieszkiwała w ciele.) Krasnoludom, a na prośbę Yavanny stworzył także entów, aby chronić drzewa przed krasnoludami i Dziećmi Ilúvatara.

 

Informacje.

 

Valarowie – część najmożniejszych i najpiękniejszych spośród Ainurów (Ainurowie – istoty przypominające bogów lub aniołów), którzy w przeciwieństwie do swych braci pozostających z Eru poza obrębem Świata, wybrali zejście na Ardę. Ludzie nazywali ich czasem bogami, elfowie natomiast Potęgami Ardy. Od początku mieli określoną płeć, mimo że byli istotami duchowymi.

 

Eru ukazał rąbka swojej wiedzy dla ainurów i oni zaczeli tworzyć świat muzyką (śpiewali) jednak wśród nich był 1 Ainur imieniem Melkor, który nieustannie w muzykę swoich braci i sióstr wpłatał swoje własne tony a to nie zby się spodobało Iluvatarowi, Iluvatar 2 razy wpłynął na Melkora, tak że naprowadził go na dobry nurt, a gdy rozbrzmiał 3 temat Melkor nic nie dodał od siebie, gdyż był zawstydzony poprzednimi wtrąceniami i w tym momencie w jego sercu rozgrzeszył się gniew. Ten temat łączył w sobie idealny ład. Gdy ainurowie zakończyli Ilúvatar pokazał Aiunurom im wizje świata, którą stworzyli muzyką. Ainurowie zauwazyli ardę, wiedzieli morza, lądy, a nawet dzieci Iluvatara, czyli pierworodne elfy i ich następców, ludzi wtedy spośród wszystkich Ainurów 14 wyraziło zgodę, że będą kształtować ardę, strzegło jej i przygotowywało ją na nadejście pierworodnch dzieci Iluvatara. Gdy Eru każdemu z nich nadał już jakieś funkcje zawołał wcześniej wspomniane "Eä! Niech się stanie!". Właśnie wtedy wysłał w tę pustkę niezniszczalny płomień, który zmienił wczesniejszą wizję w prawdziwy świat, a 14 ainurów zostało już na zawsze z nim związnych.

 

Valarowie przyjmowali najczęściej kształt ludzi lub elfów, których pokochali, od kiedy zobaczyli wizje Eru. Kształty te były dla nich jak ubranie. Posiadali płeć, która wynikała z ich charakteru. Mogli bywać też niewidzialni, lub o kształcie innych stworzeń i dzieł natury. Valarowie, gdy przyjęli ciała stworzyli też swój język, który się nazywał Valarin. Nie musieli się nim porozumiewać, gdyż wykorzystywali często Ósanwe (Ósanwe – queneyskie słowo oznaczające sposób porozumiewania się za pomocą wymiany myśli.), jednak od przybycia elfów zaadaptowali dla siebie quenyę. (Quenya – jeden z podstawowych elfickich języków, uznawany za szlachetny.).

                                                                                                                                                                                         

 14 Ainurów którzy zstąpili na ardę okrzyknięto mianem Valarów a zwali się oni:  

 

 

        Valarowie:

 • Manwë  - Súlimo, Władca Valarów, Mąż VardyManwë był Ainurem stworzonym z myśli Ilúvatara. Początkowo ustępował miejsca pod względem potęgi tylko swemu bratu, Melkorowi. Kiedy ten próbował zmienić Pieśń Ainurów, Manwë pozostał jak najbardziej wierny Eru i nie podążył przeciw niemu.

 

 • Ulmo  – król morza, drugi co do potęgi Valar, zaraz po Manwëm. Choć Ulmo był sojusznikiem Valarów i uznawał Manwëgo jako swego Króla, mieszkał sam poza Valinorem. Za swoją siedzibę wybrał głębiny oceanów, choć przybywa niekiedy do Valinoru i zasiada w radzie z rówieśnikami.

 

 • Aulë   - Kowal, mąż Yavanny. Został wyznaczony przez Eru, żeby razem z innymi Valarami ukształtował Ziemię. Na początku najbardziej współpracował z Manwëm i Ulmem. Ukształtował lądy, wzniósł góry i stworzył różne substancje i cenne kruszce we wnętrzu Ziemi. Melkor zazdrościł mu, obaj chcieli tworzyć swoje własne rzeczy. 

 

 • Oromë  - Wielki Jeździec, mąż Vany. Oromë jest bardzo potężny, w gniewie groźniejszy nawet od Tulkasa. Jest myśliwym, poluje na złe stwory i dzikie bestie. Ma konia Nahara, który za dnia jest siwy, a w nocy lśni srebrzyście, i róg Valarómę. Jego sługami są między innymi Majarowie: Alatar i Tilion. Towarzyszyli mu też elf Celegorm i wilczur Huan.

 

 • Mandos  - Namo, Sędzia, mąż Vaire. Námo  – Valar, starszy z braci Fëanturi (Władcy Dusz), brat Nienny. Mieszka w Mandosie, od czego pochodzi jego imię. Pilnuje tu Domów Umarłych. Jest sędzią i zna dokładnie przeszłość i przyszłość świata, z wyjątkiem spraw, których nie rozstrzygnął sam Eru. Często związany z Manwë. Razem mają największe pojęcie o wszystkich sprawach Ardy i Valarów.

 

 • Irmo - Pan Snów, mąż Este. Irmo jest panem wizji i marzeń sennych. Ma w posiadaniu ogrody Lórien, najpiękniejsze miejsce na świecie, zamieszkane przez liczne duchy. Jego poddanymi byli między innymi Meliana i Gandalf.

 

 • Tulkas  - Bojownik, mąż Nessy, ostatni Valar, który przybył na Ardę. Tulkas posiada ogromną moc i jest jednym z najsilniejszych z Valarów. Zawsze się śmieje, nawet podczas walki. Lubi zapasy i próby sił. Potrafi w biegu prześcignąć każde żywe stworzenie, dlatego nie używa żadnego wierzchowca. Ma złote włosy i brodę. Walczy gołymi rękoma. Jest niezawodny w przyjaźni i bardzo groźny w gniewie.

 

 

       Valiery:

 • Varda - Królowa Gwiazd, żona Manwëgo. Varda zstąpiła na Świat, by pomagać Manwëmu. Jeszcze przed Wielką Muzyką spotkała i odtrąciła Melkora. Odtąd jej nienawidził i lękał się bardziej niż wszystkich innych stworzeń zrodzonych z myśli Ilúvatara. Pośród Valarów Varda cieszy się największą czcią i miłością elfów.

 

 • Yavanna  - Darząca Owocami, żona Aulego. Domeną Yavanny był świat ożywionej przyrody. To ona podarowała elfom lembasy i nauczyła kobiety, zwane Yavannildi ich wyrobu. Między Valierami odbiera cześć zaraz po Vardzie. Jest wysoka, zwykle ubrana w zielone szaty.  Jej młodszą siostrą jest Vána.

 

 • Nienna - Panna Miłosierdzia. Żyje samotnie, niedaleko Siedzib Mandosa. Okna jej domu zwrócone są ku temu, co leży poza murami Świata. Zna dobrze smutek, opłakuje straty zadane Ardzie przez Morgotha. Uczy miłosierdzia, mądrości, współczucia i nadziei. Wspiera oczekujących w Domach Umarłych. Nie ma męża. Jej braćmi są Námo i Irmo.

 

 • Estë  - Odpoczynek, żona IrmaEstë jest łagodna, leczy rany i koi zmęczenie. Za dnia jej się nie spotyka, ponieważ wtedy śpi na wyspie pośrodku jeziora Lórelin. Ubiera się na szaro. Jej służebnicą jest między innymi Meliana. W Lórien, jej siedzibie, mieszkał też Olórin, czyli Gandalf.

 

 • Vairё  - Tkaczka, żona Mandosa. Wzruszyło ją błaganie Lúthien, by nie rozdzielano jej i Berena po śmierci. Za namową Vairë, Námo udzielił pozwolenia parze, by mogli powrócić do Śródziemia.

 

 • Vána  - Wiecznie Młoda, żona Oromego, młodsza siostra YavannyVána, gdziekolwiek stanie, kwiaty wyrastają pod jej stopami i kwitną pod jej spojrzeniem. Kochają ją wszystkie ptaki, zawsze witają Vánę śpiewem.

 

 • Nessa  - Tancerka, żona Tulkasa. Nessa wyróżnia się chyżością i zwinnością. Prześciga w biegu każde zwierzę. Kocha sarny i jelenie, które zawsze jej towarzyszą, gdy wędruje po puszczach. Uwielbia tańczyć na zielonej murawie Valmaru. Ma brata Oromëgo.

 

 źródło #1

 

Z góry dziękuje bardzo, jeżeli ktoś przeczytał do końca i mam małe pytanko dla użytkowników, którzy będą chcieli jeszcze poczytać o czym mam napisać kolejnym razem? 

 

Ungolianta i Smoki 

czy

Elfy

 

 

 

@ Titania Niestety co do zdjęć to dałem linki odośnikach, ale coś się „Pochrzaniło” i nie działały, dlatego usunąłem.

 

 

 • Like 1
 • I love it 5
Link to comment
Share on other sites

Kolejny ciekawy, ale też trochę skomplikowany artykuł.  Szczerze mówiąc przyszło mi właśnie do głowy, że chyba powinnam przeczytać Silmarillion, żeby poznać legendy świata, który wykreował Tolkien. 

 

Co do kolejnej pracy to chętnie poczytam zarówno o jednym jak i drugim temacie! 😊

 • Like 1
 • I love it 2
Link to comment
Share on other sites

 • f0pa changed the title to Valarowie - Władcy Pierścieni
 •  Titania locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.