Jump to content
Asuna

Superwulkany

Recommended Posts

  • Deserved

hrhr.png.6d1719d7cdba286f6a95540f8cd62fbc.png

SUPERWULKANY

hrhr.png.6d1719d7cdba286f6a95540f8cd62fbc.png

Zastanawialiście się kiedyś jakie skutki może przynieść wybuch superwulkanu?

Czym tak właściwie jest superwulkan?

Ile takich jest na świecie "odkrytych", a ile jeszcze nie? 

 

Koronawirus przy wybuchu superwulkanu to pikuś!

 

hrhr.png.6d1719d7cdba286f6a95540f8cd62fbc.png

Zacznijmy może od przedstawienia... Czym właściwie jest superwulkan? A no niczym innym jak wulkanem  który powstaje wskutek potężnej eksplozji magmy zalegającej w ogromnym zbiorniku kilka kilometrów (!) pod powierzchnią ziemi. Taka komora magmowa ma z reguły objętość kilkunastu tysięcy kilometrów sześciennych.

W odróżnieniu od zwykłych wulkanów, superwulkany są płaskie. 

Pamiętajmy, że magma znajdująca się pod superwulkanem wcale nie musi eksplodować jak to jest przedstawiane na filmach katastroficznych. Może się spokojnie wylewać, nawet miesiącami i być przy tym nieszkodliwą lub przemienić się w batolit. 

hrhr.png.6d1719d7cdba286f6a95540f8cd62fbc.png

SUPERWULKANY NA ŚWIECIE

hrhr.png.6d1719d7cdba286f6a95540f8cd62fbc.png

1. Long Valley Caldera 

Kaldera znajdująca się w Kalifornii, niedaleko granicy z Nevadą. 

Powstała ~760 tyś. lat temu. Opróżniona kaldera uległa zniszczeniu i się zapadła.

 

image.png.947accd0706e05cd7247e25e09a90911.png

hrhr.png

2. Kaldera Yellowstone

Kaldera wulkaniczna znajdująca się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Narodowego Yellowstone w USA w stanie Wyoming.

Położona jest nad tzw. plamą gorąca i jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach superwulkanu, jakie miały miejsce 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu. Były to erupcje o najwyższym stopniu w 8-stopniowej skali VEI.

Jest jedną z najgroźniejszych kalder, które są stale monitorowane ze względu na możliwość wybuchu. 

 

image.png.513ab4099da4982c927e99e1543aae4e.png

hrhr.png

3. Aira

Podłużna kaldera superwulkanu na południu wyspy Kiusiu (w zatoce Kagoshima). Powstała podczas erupcji 22 tys. lat temu. Wybuch miał siłę VEI-7, wyrzucił w powietrze 110 km³ materiału piroklastycznego, który dotarł na odległość ok. 1000 km.

We wnętrzu kaldery znajduje się czynny wulkan Sakurajima, powstały 13 tys. lat temu.

image.png.e17fe147f4328dc684dbe48ca34ab8e3.png

hrhr.png

4. Aso

Największy aktywny masyw wulkaniczny w Japonii i jeden z największych na świecie. 

Obecna kaldera Aso uformowała się w wyniku czterech wielkich erupcji (Aso 1-4), które nastąpiły w okresie między 300 tys. a 90 tys. lat temu. Kaldera, jedna z największych na świecie, obejmuje kilka miejscowości. Somma zamykająca kalderę rozciąga się na 25 km w osi północ-południe i 18 km w osi wschód-zachód.

Wybuch, który stworzył obecną sommę miał miejsce około 300 tys. lat temu. Podczas erupcji z komory wulkanu były wyrzucane wielkie ilości popiołu i potoków piroklastycznych. Gdy komora wulkanu zapadła się, powstała ogromna depresja (kaldera). Czwarta erupcja, około 90 tys. lat temu (Aso 4), była największa. Popiół wulkaniczny pokrył cały region Kiusiu i sięgał do prefektury Yamaguchi. Materiał wyrzucony przy tym wybuchu szacuje się na ponad 600 km³, co w przybliżeniu odpowiada wielkości góry Fudżi. Przypuszcza się, że lawina piroklastyczna pokryła połowę Kiusiu.

image.png.fa134ed76bc77ae1eda3bd1ee9eaf913.png

hrhr.png

5. Laacher See

 Jezioro kalderowe o powierzchni 3,3 km² w górach Eifel, największe w Nadrenii-Palatynacie.

Ostatnia erupcja miała miejsce około 10 930 lat p.n.e. i trwała zaledwie kilka dni, pokrywając obszar na terenie doliny Renu 7-metrową warstwą pyłów i pumeksu. Po ostatniej erupcji stożek wulkanu zapadł się, pozostawiając pierścień kaldery, który z czasem wypełnił się wodą.

Laacher See jest największym kraterem w Europie Środkowej.

W styczniu 2012 roku odkryto duże ilości dwutlenku węgla wydobywające się z dna jeziora. W odniesieniu do tej aktywności badacze uważają, że wulkan, którego jezioro jest kalderą, powoli się wybudza.

image.png.f22b33bc18a557bf37cd5b2796717e9c.png

hrhr.png

NAJWIĘKSZE WYBUCHY

 

hrhr.png

Katastrofa wulkanu Toba

 Erupcja superwulkanu, która miała miejsce około 75 tys. lat temu w miejscu dzisiejszego jeziora Toba na Sumatrze w Indonezji. Była to jedna z największych znanych erupcji na Ziemi. Teoria katastrofy Toba utrzymuje, że to wydarzenie spowodowało globalną wulkaniczną zimę. Do powierzchni Ziemi przestała docierać większość promieni słonecznych. Temperatura na Ziemi obniżyła się prawdopodobnie na co najmniej 1000 lat. Wszystko to, w połączeniu z toksycznymi gazami uwolnionymi do atmosfery spowodowało największą katastrofę istot żywych jaką znamy.

Szacowany wskaźnik eksplozywności tej erupcji wynosił 8 (jest to najwyższy poziom spośród wszystkich znanych erupcji na Ziemi). Wybuch znacząco przyczynił się do powstania kaldery, której kompleks ma obecnie rozmiary około 100 × 30 km. 

hrhr.png

,,Rok bez lata"

Niespotykane klimatyczne aberracje roku 1816 miały największe nasilenie na terenach północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych (Nowa Anglia), wybrzeżach Kanady, Nowej Fundlandii i w północnej Europie. Na ogół temperatury późną wiosną i latem w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych są stosunkowo stabilne: średnio, zarówno dla dnia, jak i nocy, wynoszą ok. 20–25 °C, i bardzo rzadko spadają poniżej 5 °C. Śnieg podczas lata jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, aczkolwiek majowe opady czasami się przytrafiają.

Jednakże w maju 1816 mróz zniszczył większość upraw, a w czerwcu dwie wielkie burze śnieżne we wschodniej Kanadzie i w Nowej Anglii doprowadziły do wielu ofiar śmiertelnych wśród ludzi.

Na początku czerwca w mieście Québec leżało prawie 30 cm śniegu, doszło do wymrożenia ziemi i zniszczenia tych upraw roślinnych, których plony zbiera się latem. Rezultatem klęski nieurodzaju były lokalne klęski głodu i masowe zgony na skutek chorób wśród ludzi, których układ odpornościowy był osłabiony niedostatkiem pożywienia.

 

W lipcu i sierpniu, zamarznięte jeziora i rzeki obserwowano aż do Pensylwanii. Szybkie, dramatyczne wahania temperatury były powszechne, czasami temperatura spadała z letniej, upalnej temperatury 35 °C do blisko zera w ciągu kilku godzin. Nawet jeśli farmerzy na południe od Nowej Anglii zdołali zebrać jakieś plony, ceny kukurydzy i innych zbóż gwałtownie wzrosły. 

 

Jako konsekwencje serii erupcji wulkanicznych plony na dotkniętych ochłodzeniem obszarach były słabe przez kilka kolejnych lat. W Stanach Zjednoczonych wielu historyków uważa, że „rok bez lata” był główną przyczyną migracji na zachód i szybkiego zasiedlania terenów dzisiejszego zachodniego i centralnego stanu Nowy Jork oraz Środkowego Zachodu. Wielu mieszkańców Nowej Anglii wyprowadziło się do końca roku, a dziesiątki tysięcy przekonały się o żyźniejszych glebach i lepszych warunkach uprawy roślin w górnym rejonie Środkowego Zachodu.

 

Na Węgrzech padał brązowy śnieg, a we Włoszech – czerwony. Uważa się, że przyczyną były popioły wulkaniczne.

W Chinach niezwykle niskie temperatury i opady w lecie zniszczyły uprawy ryżu w prowincji Junnan na południowym zachodzie, w rezultacie doprowadzając do rozległej klęski głodu. Letnie opady śniegu były raportowane w różnych miejscach na południu kraju w prowincjach Jiangxi i Anhui. Na Tajwanie, który leży w strefie klimatu tropikalnego, śnieg był obserwowany w Xinzhu i Miaoli, podczas gdy szron w Zhanghua.

 

hrhr.png

Jak może wyglądać świat po wybuchu Yellowstone?

 

Tego nie wie nikt. Wiadomo tylko, że panika narasta po całkiem niedawnych wstrząsach  w rejonie Parku Narodowego Yellowstone. 

Naukowcy co rusz są zalewani pytaniami o erupcję superwulkanu Yellowstone, która miałaby zniszczyć supermocarstwo i pogrążyć Ziemię w „nuklearnej zimie”. Badacze twierdzą, że erupcja Yellowstone jest nieunikniona.

 

Yellowstone jest najlepiej przebadanym i monitorowanym wulkanem na świecie. Komora magmowa jest znacznie większa niż wcześniej sądzono. Mierzy 30 kilometrów szerokości i 15 kilometrów głębokości.

Pomiary wykazały też, że strumienie nagrzanej materii rozciągają się na obszarze 640 kilometrów i sięgają do głębokości 320 kilometrów. Kaldera wulkanu ma ponad 50 kilometrów długości i 80 kilometrów szerokości, a więc obejmuje większość spośród 182 czynnych gejzerów, które są swoistymi kraterami wulkanu.

 

Żaden naukowiec nie kryje faktu, że kolejna erupcja się spóźnia, jednak opóźnienie w przypadku tak odległych od siebie erupcji może sięgać setek, a nawet tysięcy lat. Co się stanie, gdy w końcu wulkan wybuchnie?

Do ziemskiej atmosfery wyemitowanych zostaną aż 2 miliardy ton siarki i ponad tysiąc kilometrów sześciennych skał i popiołu wulkanicznego. Stany Idaho, Montana i Wyoming zostaną przysypane warstwą popiołów o grubości co najmniej 1 metra.

hrhr.png

 

  • I love it 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.