Jump to content
×
×
  • Create New...

Rekrutacja

Wszystkich zainteresowanych adminowaniem zapraszamy

Zobacz

Sponsorzy / Partnerzy

[5] Ciekawostki - Jamnik


Recommended Posts

Siemaneczko! Przed nami już kolejna odsłona ciekawostek i informacji o poszczególnych rasach psów. Na tablicę naszych ekranów komputerowych bądź telefonów trafia dzisiaj Jamnik! Zapraszam do przeczytania!

 

 Jedna z ras psów pochodząca z Niemiec. Niemiecka nazwa jamnika Dachshund oznacza w dosłownym tłumaczeniu "borsuczy pies", etymologia nazwy związana jest z jego zbliżoną do borsuków budową oraz wykorzystywaniem tej rasy do polowania na zwierzęta ryjące nory. 

 

Jamnik.thumb.jpg.a7e356b8be4b97278cfa0d3e04814b5b.jpg

 

Jego pochodzenie budzi wątpliwości, miłośnicy jamników twierdzą, że pochodzi ze starożytnego Egiptu. Wizerunki psów o długich tułowiach i krótkich nogach pojawiły się na ścianach świątyń. Rozpowszechnienie jamnika w Europie w XVI/XVII wieku zapoczątkowało wielokierunkowy rozwój tej rasy. Jednym z kierunków rozwoju była adaptacja jamnika do warunków zimowych, co objawiło się zmianami we wzorcu (masywniejsze łapy, skrócona kufa, większe uszy), który nie jest akceptowany w wielu krajach europejskich (jedynie w krajach skandynawskich).

 

unnamed.jpg.9a6702df857070aea156cbbb745cf187.jpg

 

Jamniki z reguły są krótkowłose, ale zdarzają się też odmiany długowłose oraz szorstkowłose. Z uwagi na budowę psa wyróżnia się jamniki standardowe, miniaturowe oraz królicze. Każda z tych odmian może mieć dowolną strukturę sierści. Trzy długości sierści razy trzy budowy ciała to łącznie dziewięć różnych jamników! Jamniki standardowe to te o obwodzie klatki piersiowej ponad 35 cm. W przypadku odmiany króliczej jest to poniżej 30 cm, a miniaturowej od 30 do 35 cm. Jamniki długowłose i krótkowłose mają to samo umaszczenie. Spotykamy psy o kolorze rudym, brązowym podpalanym, czarnym podpalanym. 

 

Jamnik_11.jpg.0a05a2f0ee5fd44eab723efb088e3898.jpg

 

5 ciekawostek o Jamnikach:

 

1. Jamnik to pies który uwielbia ruch. Nie jest on typowym psem kanapowcem, a na spacerze należy uważać, ponieważ potrafi pokazać charakter i pobiec za kotem lub innym psem.

2. Jamnik ma zmysł myśliwski. Potrafi on zapolować na lisa i borsuka, dzięki swojej specyficznej budowie ciała, potrafi wedrzeć się do nory i przytrzymać zwierzę do czasu nadejścia myśliwego.

3. Długość życia jamnika wynosi nawet 16 lat. Dojrzałość pies osiąga kiedy ukończy 2 lata.

4. Jamnik to bardzo energiczny pies. Jeżeli trzymamy go w ogrodzie to trzeba zadbać o solidne ogrodzenie ponieważ lubi on uciekać, szczególnie kiedy zobaczyć na ulicy coś interesującego.

5. Jamnik to pies który lubi podróżować. Jego nie wielkie rozmiary na pewno bardzo pomocne będą podczas transportu, zmieści się nawet do małej torby podróżnej.

  • I love 5
Link to comment
Share on other sites

  • visek locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Dlaczego Jesteśmy legendą?

Katujemy.eu to sieć serwerów Counter Strike nieustannie rozwijającą się dla Was od 2014 r. Oferujemy w pełni dopracowane i stabilne serwery, odpowiedzialną oraz zorganizowaną administrację, dzięki której nasze serwery, jak i forum cieszy się bardzo dużą renomą. Dysponujemy ogromną ilością wszelakich trybów rozgrywki, co pozwala Wam wybrać coś dla siebie. Nie czekaj i dołącz do nas, abyśmy wspólnie tworzyli jedną społeczność graczy.