Jump to content
Nowy serwer Counter-Strike 2 - LOSOWE MOCE ×
walter biały

[387] Ciekawostka dnia

Recommended Posts

image.png.7e9c3b95bf31d0f2092074b11bea19cc.png

Marina Abramović to serbska artystka, która podczas występu przez 6 godzin stała nieruchoma i pozwoliła widzom robić ze sobą co zechcą, Widzowie mieli do wykorzystania m.in. skalpel czy załadowany pistolet. Kobieta skończyła występ rozebrana, ponacinana żyletką i z obciętymi włosami. Artystka oczywiście skomentowała cały występ:


,,To ujawnia coś strasznego o ludziach. Pokazuje, jak szybko ktoś może się zmienić i porzucić człowieczeństwo, jeśli mu na to pozwolisz. Ktoś, kto nie walczy, staje się w oczach innych przedmiotem. To dowód na to, że część ludzi skrywa w sobie bardzo ciemne oblicze, które łatwo z „normalnego” staje się potwornym"

 

marina-abramovic-rhythm.thumb.webp.71cfd0d08e5c800cc0b3878133b46d69.webp

 

 

 

 

Więcej informacji.

 

 • Like 6
 • Wow 2
 • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Słyszałem i analizowałem ten występ na studiach. Jest kontrowersyjny i prowokujący, ale jednocześnie otwiera dyskusję na temat natury ludzkiej i granic ludzkiego zachowania. Jego wartość tkwi w tym, że pozwala spojrzeć głębiej na ludzką psychikę i reakcje na ekstremalne sytuacje. Pokazuje, jak szybko jednostki mogą ulec presji grupowej lub ekstremalnemu stresowi, co może prowadzić do dehumanizacji i złamania moralnych zasad.

 

Od siebie zachęcam do przestudiowania eksperymentu więziennego  Stanforda. Przeprowadzony przez Philipa Zimbardo eksperyment, w którym uczestnicy zostali przypisani do ról strażników lub więźniów. Eksperyment miał na celu zbadanie dynamiki społecznej w sytuacji więziennej. Jednak szybko eskalował do sytuacji, w której strażnicy nadużywali swojej władzy, a więźniowie byli traktowani bardzo brutalnie, co ujawniło, jak szybko ludzie mogą dostosować się do ról społecznych, nawet jeśli to oznacza łamanie moralnych zasad.

 

Super ciekawostka, chciałbym zobaczyć na forum więcej fascynujących faktów z zakresu psychologii.

 • Like 2
 • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

@up

Chyba źle zrozumiałeś, bo tu ktoś dostał wolną wolę, nie byl w stresie czy miał presje. Do zezwierzęcenia jeden krok. 

ciekawy artykuł.

 • I love 2
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, czak napisał(a):

@up

Chyba źle zrozumiałeś, bo tu ktoś dostał wolną wolę, nie byl w stresie czy miał presje. Do zezwierzęcenia jeden krok. 

ciekawy artykuł.

@  czak

 

 

Bardzo dobrze zrozumiałem,  lecz potrzeba  przyjrzeć się temu nieco głębiej. Choć formalnie każdy uczestnik występu Abramović miał wolną wolę, warto zauważyć, że samo uczestnictwo w tak nietypowym eksperymencie mogło generować różne formy presji społecznej oraz stresu emocjonalnego. Nawet bez bezpośredniego nacisku czy sugestii, sam fakt bycia obserwowanym przez publiczność oraz uczestnictwo w wydarzeniu o tak kontrowersyjnej i ekstremalnej naturze mogło wpływać na decyzje uczestników.

 

Dodatkowo, możliwość korzystania z narzędzi takich jak skalpel czy pistolet mogła znacząco zwiększyć napięcie psychiczne oraz emocjonalne obciążenie uczestników, co bez wątpienia wpłynęło na ich reakcje i zachowania. W takiej sytuacji trudno jednoznacznie ocenić, czy uczestnicy mieli pełną wolność decyzji, czy też ich zachowania były w jakimś stopniu determinowane przez panujące warunki i kontekst występu.

 

Dlatego też, choć występ ten miał na celu eksplorację granic ludzkiej wolnej woli i zachowania, należy uwzględnić szeroki kontekst psychologiczny oraz społeczny, który mógł wpłynąć na decyzje uczestników. W ten sposób, analiza zjawisk takich jak występ Abramović staje się bardziej złożona i wymaga uwzględnienia różnorodnych czynników wpływających na ludzkie zachowanie w ekstremalnych sytuacjach.

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.