Jump to content
[ARENA 1v1] Konkurs, wygraj rękawice! ×
[MIRAGE #2] Wygraj skiny ×
BaNaN

Otyłość - Choroba cywilizacyjna

Recommended Posts

Nadwaga, jak również otyłość uznawane są za choroby cywilizacyjne stanowiące globalny problem zdrowotny. Nadmierna masa ciała zajmuje szóste miejsce co do ważności jako czynnik ryzyka, który ponosi odpowiedzialność za liczbę zgonów na świecie. Otyłość zalicza się do najistotniejszych przewlekłych chorób niezakaźnych. Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) otyłość u osób dorosłych diagnozuję się przy wartości współczynnika BMI ≥ 30,0 kg/m². Nadwagę rozpoznajemy, gdy wartość BMI mieści się w zakresie od 25,0 do 29,9 kg/m². Masa ciała jest objęta ścisłą kontrolą skomplikowanych mechanizmów homeostatycznych. Otyłość to stan, w którym ilość dostarczanej energii z pożywienia znacznie przekracza jej zużycie przez ustrój i dochodzi do zwiększonej masy ciała na skutek wzrostu ilości tkanki tłuszczowej (u kobiet ponad 30% masy ciała, a u mężczyzn ponad 25%). W rozwoju otyłości znaczącą rolę odgrywa zwiększanie się liczby oraz rozmiarów adipocytów – występujących podczas dodatniego bilansu energetycznego. Końcowa liczba komórek tłuszczowych w organizmie ustala się wraz z ukończeniem procesu dojrzewania. Zbyt duży przyrost adipocytów podczas dzieciństwa może doprowadzić do rozwoju nadmiernej masy ciała już w okresie młodzieńczym, jak również w wieku dorosłym, ponieważ jest to proces nieodwracalny.

W patogenezie otyłości rolę odgrywają: czynniki środowiskowe, czynniki genetyczne, czynniki społeczne i kulturowe, a także stan hormonalny organizmu. Czynniki środowiskowe to przesadna konsumpcja żywności, nadmiar cukrów prostych oraz tłuszczu zwierzęcego, ogromna wartość energetyczna całodziennej diety, zmniejszająca się aktywność fizyczna oraz zmiana stylu życia. Niskie spożycie włókna pokarmowego także ma związek ze zbyt dużą masą ciała. Wyniki badań epidemiologicznych są niepokojące. W Europie już ok. 200 mln osób (50-65% populacji) ma nadmierną masę ciała, a w coraz większym stopniu problem ten dotyczy dzieci i młodzieży. Nadmierna masa ciała występuje zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Z roku na rok sytuacja gwałtownie się pogarsza. W państwach europejskich przez ostatnie 10 lat częstość występowania nadwagi i otyłości wzrosła o 10-40%.

Otyłość przyczynia się do powstawania tzw. zespołu metabolicznego tj.: podwyższonego poziomu czynników zapalnych, insulinooporności, obniżonej tolerancji glukozy i dyslipidemi. Skutki zdrowotne występowania zwiększonej masy ciała są dla człowieka bardzo niebezpieczne. Prowadzą do rozwoju wielu chorób przewlekłych, a mianowicie cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia (choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i zawału serca), powodują zaburzenia lipidowe, a także wiążą się z częstszym występowaniem niektórych nowotworów (u mężczyzn- raka jelita grubego i raka prostaty, a u kobiet – raka jajnika, pęcherzyka żółciowego, a także raka trzonu oraz szyjki macicy). Nadwaga i otyłość prowadzi do pogorszenia jakości życia, jak również do obniżonej wydolności organizmu w wieku późniejszym. U dzieci zbyt duża masa ciała wpływa niekorzystnie na właściwy rozwój układu kostno-stawowego, co powoduje wady postawy (koślawość kolan, płaskostopia, skrzywienie kręgosłupa, a także aseptyczną martwicę stawu biodrowego). U młodych chłopców może spowodować zaburzenia dojrzewania płciowego, a u dziewcząt zaburzenia miesiączkowania.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.