Jump to content
walter biały

Ze świąt dziennych, ważnych, niepoważnych #2

Recommended Posts

27 stycznia

Witam, wszystkich w dzisiejszym dosyć chłodnym dniu. Za pozwoleniem użytkownika @  Horazon pragnąłbym odnowić serię, którą owa osoba zaczęła. Z racji, iż mamy dzisiaj ważne święto międzynarodowe chciałbym jeszcze raz przedstawić kilka ważnych faktów. Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do mojej poprzedniej pracy o Holocauście. Zapraszam do czytania. :pepelove:

 

 

Ważne:

Przypada dzisiaj 78. rocznica wyzwolenie obozu Auschwitz - Birkenau i jednocześnie Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Jak zapewne każdy dobrze wie okres od 1939 do 1945 był jednym z najokrutniejszych czasów dla Rzeczpospolitej Polski. Zresztą nie tylko Polska na tym ucierpiała, a cała Europa. Adolf Hitler – bo tak nazywała się osoba, która to wszystko zainicjowała miał on dużą odrazę do ludu żydowskiego. Profesjonalnie takie schorzenie nazywa się antysemityzmem. Jednak nie o nim przeznaczona jest dzisiejsza praca. Holocaust to dosyć obszerny temat i zawarcie wszystkiego byłoby zbyt trudne. Głównym celem tego mordu było pozbycie się wszystkich żydów z Europy, tworząc czystą rasę. Wszyscy naziści byli antysemitami, dlatego działali bardzo okrutnie. Zakładali oni getta w największych miastach, takich jak: Warszawa (Muranów), Łódź, Kraków (Kazimierz). Z samego początku żydzi mogli normalnie żyć w wymienionych miastach, jednak po wkroczeniu sił niemieckich wszystko się zmieniło. Zmuszali ich do pracy, a najsłabszych (głównie dzieci, chorych i starszych) mordowali bądź wysyłali bezpośrednio do obozów pracy przymusowej w Treblince albo Auschwitz. „Eksterminacja” najsłabszych nosiła nazwę „Wielka Szpera”. Wyzwolenie Auschwitz miało miejsce tego samego dnia, a konkretnie 27 stycznia 1945 roku. Radzieccy (a konkretnie 60 armia pierwszego frontu Ukraińskiego) żołnierze otworzyli bramę do KL Auschwitz, a więźniowie przywitali ich jak autentycznych wyzwolicieli. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko dziwnie brzmi, ale w roli sprostowania wytłumaczę to prościej. Żołnierze totalitaryzmu stalinowskiego przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego. Bliższe informację na temat KL Auschwitz dostali dopiero po wyzwoleniu Krakowa, dlatego nie zdołali oni uratować ich przed 27 stycznia 1945 roku…

 

71. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau | Historia zapomniana i mniej  znana

 

 

Dzienne:

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

Owo święto ma na celu upamiętnienie początek polskich służb zatrudnienia, które miało miejsce w 1919 roku, kiedy to Józef Piłsudski, wtedy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o organizacji urzędów pośrednictwa pracy. W dniu dzisiejszym struktura takowych służb obejmuje ponad 350 urzędów, które obsługują 16 województw i 379 powiatów. Od 2004 roku wchodzą one w skład Europejskich Służb Zatrudnienia, których zadaniem jest wspierać mobilność pracowników na europejskim rynku.

 

 

Z racji, iż nie ma dzisiaj żadnego nietypowego święta postanowiłem podać osoby, które obchodzą dziś imieniny, a są nimi:

Jerzy, Witalian, Adalruna, Alruna, Chryzostom, Dacjusz, Datyw, Elwira, Henryk, Jan, Julian, Leander, Lotar, Natalis, Ninomysł, Przemysław, Przybysław, Przybyrad, Rozalia, Teodoryk, Angelika

 

 

Dziękuję serdecznie za poświęcenie uwagi, a wszystkim dzisiejszym imiennikom życzę dwustu lat!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.