Jump to content

Nowe
Serwery

Chcesz dołączyć do nas ze swoimi serwerami? Zgłoś się do Właściciela forum!

Napisz!

Rekrutacja
Trwa

Rekrutacja na Opiekunów serwera Trwa! Nie czekaj i złóż podanie już teraz!

Zobacz temat

Kłamstwo - Dlaczego je stosujemy, oraz jak często to robimy?

Symiron
 Share

Recommended Posts

Cześć.
Dawno nie pisałem żadnego posta w dziale "Własnej Twórczości" na żadnym forum, dlatego przychodzę to zmienić. Trochę popiszę, może komuś urozmaicę picie porannej kawy lub popołudniowej herbaty, zapraszam.

Na pewno każdy ze mną się zgodzi, że kłamstwo jest powszechne i zapewne każdy z Was chociaż raz skłamał, nikomu nie uwierzę że nie. No więc właśnie, po co kłamiemy?
Powód może być cała masa. Jakby się nad tym zastanowić to jest tego naprawdę dużo. Natomiast najczęstszymi powodami są:

•Ratowanie siebie lub kogoś. Kłamiemy po to aby się przed czymś uchronić. Z tym chyba zgodzi się każdy i co najmniej raz każdy z Was miał taką, lub podobną sytuację. Nie ma co się dziwić, nawet największy aniołek jakiego znacie, pewnie nie raz coś takiego zastosował. Najłatwiej będzie jak podam jakiś przykład, pierwszy lepszy który w głowie wymyślę.
-Adam przechodzi nocą, niezbyt spokojną dzielnicą. Zaczepia go grupa ludzi agresywnie nastawionych, zaczynają go wypytywać odnośnie adresu jego dobrego przyjaciela. Adam postanowił podać fałszywy adres, który nawet nie istnieje.

Wydaje mi się że wszyscy będziemy zgodni, iż jest to uzasadnione użycie i zrozumiałe. No właśnie, ale co jeżeli kłamstwo jest użyte w taki sposób, gdzie nie ma jak usprawiedliwić takiej osoby, zdecydowanie zawiniła i to była całkowicie jej decyzja?

•Mamy do czynienia z typowym kłamstwem dla korzyści. Nie raz zdarzyło się Wam pewnie usłyszeć o jakiejś historii, albo nawet odczuć na własnej skórze że ktoś kłamał tylko po to, aby osiągnąć jakiś cel lub zysk. Czy to pieniądze, czy ty przychylność u szefa w pracy wsypując kolegę i gadaniem farmazonów. Jest to bardzo powszechne, ale zastanówcie się czy sami czegoś takiego nie zrobiliście. Na chwilę przestańcie czytać i zastanówcie się nad tym głęboko i szczerze. 

Wydaje mi się że co najmniej 50% z Was okłamało kogoś, żeby tylko coś zyskać lub mieć lepsze korzyści - w tym ja. Nie ma co ukrywać że na jakimś etapie mi się to zdarzyło. Więc warto wyciągać wnioski z takich sytuacji czy było to potrzebne. Różnie w życiu bywa, różnie też postrzegamy inne rzeczy, każdy z nas ma inne poglądy i ideologie. Ale czy takie kłamanie dla korzyści jest konieczne i nieuniknione? A może to przychodzi samo z siebie? 

Tym zajmowało się sporo filozofów nie jednokrotnie. Często można wyróżnić dwie strony konfliktu, wobec ludzi którzy się nad tym zastanawiają. A nie jest to wcale takie proste. Przybliżę je Wam, ale postaram się zrobić tak żeby Was nie zanudzić.

1 - Wojciech Chudy, Polski filozof i pedagog próbował przeanalizować tę kwestię. Według niego kłamstwo jest wszędzie i go nie unikniemy. Uważa on również że każde kłamstwo jest zaplanowane oraz jest celowe. Aby kłamać, musimy znać prawdę, oszustwo zawsze jest intencjonalne.

2 - Natomiast strona psychologiczna tematu kłamstwa wygląda inaczej. Analizy psychologów wskazują na to że kłamstwo przychodzi nam praktycznie samo, nawet używamy go niezależnie od naszej woli. Stosujemy to automatycznie i nieintencjonalnie, przez co kłamstwo jest powszechne.

Ciężko mi określić które z tych jest tą "prawdziwą teorią". Osobiście uważam że numer 2 jest czymś wytłumaczonym lepiej i bardziej zrozumiałym.

A wy, co sądzicie? Dlaczego kłamstwo występuje i czy każdy kto kłamie robi to specjalnie? Chętnie usłyszę zdanie w komentarzach, jeżeli choć jedna osoba odpowie mi na to pytanie, uśmiechnę się szeroko przed ekranem monitora.

Dzięki każdemu kto przeczytał to chociaż w połowie, każdą uwagę odnośne przyjemności z czytania również przyjmę. Miłego dnia lub wieczoru - w zależności od momentu kiedy to czytacie.:peppehey:

Asuna ,

Czerwona czcionka jest zarezerwowana tylko dla Administracji wyższej! /pisemne

• Like 3
  • I love 2

• Moderator

Uważam, że obie teorie mają w sobie odrobinę prawdy. W końcu są sytuację, gdzie robimy to całkiem umyślnie. Wiemy, jakie mogą nas czekać konsekwencje, a ich po prostu staramy się uniknąć, za wszelką cenę. 

Bardzo fajny temat poruszyłeś! 

Jakbym miała się do czegoś przyczepić, to odrobinkę leży interpunkcja :bicz:

• Like 1
  • I love 1