Jump to content
Rudzia

[5] Wybory

Wybory  

19 members have voted

1. 1. Co wolisz?

• Kawa
      7
    • Energetyk
      12

This poll is closed to new votes

Recommended Posts

• Editor

IF4sITw.png.34cf80ffbb988553a49d1ad67dcefb10.png

Witajcie w kolejnej odsłonie wyborów. W ostatniej odsłonie mieliśmy wybór pomiędzy pieskami a kotkami!

Zwyciężyły pieski! 

W dzisiejszym wydaniu Wyborów zadecydujecie czy wolicie pić kawę czy energetyki! 

yfoFds2.png.33c723b01f05617cf60562db54a826ec.png

Pierwsza propozycja:

Kawa - napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca,

zwykle podawany na gorąco. Jest bardzo wiele odmian kawy 

5 popularnych odmian kawy:

1. Arabica - Jest to najbardziej popularny gatunek kawy.

Ocenia się, że do tego najstarszego na całym świecie gatunku kawy należy

ponad 70 proc. upraw brązowych ziaren. Jest to kawa czysta, niewymagająca jakichkolwiek domieszek. 

2. Robusta - Okryto ja stosunkowo późno, bo dopiero w XIX wieku.

Zawiera w stosunku do arabiki znacznie więcej kofeiny,

dlatego jej ziarna miesza się z innymi gatunkami kaw w celu wzmocnienia ich pobudzającego działania.

3. Liberika - Jest to najmniej popularna na świecie kawa, jednak bardziej wydajna niż inne gatunki,

ponieważ jej ziarna są znacznie większe. Jej mała popularność wynika z tego,

że kawowce tego gatunku często rosną nierównomiernie.

4. Kopi Luwak - Jest to dość niezwykły gatunek kawy pochodzący z Azji, wytwarzany z ziaren,

które wydobywane są z odchodów zwierzęcia, nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak.

5. Kawa zielona - Zielona kawa to nie oddzielna odmiana, ale ziarna kawy, które nie zostały poddane procesowi palenia. 

Ziarna kawy spośród licznych substancji zawierają w swoim składzie duże ilości kofeiny i kwasu chlorogenowego.

Basia Tworek Ninja Jogi

Druga propozycja

Energetyk - pobudzający, przeważnie gazowany napój bezalkoholowy, z reguły zawierający kofeinę,

taurynę i guaranę. Bywa mylony z napojami izotonicznymi, które mają inne działanie.

5 przykładowych marek energetyków: 

1. Monster Energy -  napój energetyzujący produkowany przez Monster Beverage Corporation.

W Polsce sprzedaż napojów Monster Energy rozpoczęła się od lutego 2012.

2. Black - Napój pod nazwą Black Energy Drink został wprowadzony na rynek po tym,

jak firma FoodCare utraciła prawa do produkcji, dystrybucji i promocji napoju energetyzującego Tiger.

3. Tiger - produkowanego przez przedsiębiorstwo Foodcare, a od grudnia 2010 – wyłącznie przez spółki z Grupy Maspex Wadowice. Marka jest własnością mistrza świata w boksie – Dariusza Michalczewskiego oraz jego fundacji „Równe Szanse”.

4.  Red Bull – napój energetyzujący, produkowany przez firmę Red Bull GmbH.

W skład napoju wchodzą m.in. tauryna, sacharoza, glukoza, kofeina, witaminy grupy B oraz inozytol.

Nie jest napojem izotonicznym. 100 ml napoju zawiera 32 mg kofeiny.

5. Rockstar - to napój energetyczny stworzony w 2001 r., który w 2009 r.

miał 14% udziału w amerykańskim rynku napojów energetycznych. Rockstar ma siedzibę w Purchase w stanie Nowy Jork.

Power Sticker by Black Energy Drink for iOS & Android | GIPHY

Co wybieracie? 

• Like 2
  • I love it 2

• Deserved

Niestety wybieram te gorszą pod względem zdrowotnym opcję, czyli energetyk. Dlaczego? A no dlatego, że kawa mnie kompletnie nie pobudza, ani nie smakuje. Aby smakowała, musiałabym dodać chochlę cukru i połowę zalać mlekiem. 

Przez jakiś czas byłam na swój sposób uzależniona od energoli, nie wyobrażałam sobie dnia bez wypicia jednego, bo przecież muszę się rozbudzić, muszę się bardziej skupić... Jednak mocno podwyższają ciśnienie, przez co miewałam jeszcze większy stres niż normalnie i uczucie niepokoju. 

Pozbyłam się tego, nie piję, a nawet lepiej się żyje bez tego. :v

• I love it 2

Ciężki temat, aktualnie staram się niczego z tych rzeczy nie pić. Przez jakiś czas przed każdym treningiem piłem całego shoota przedtreningówki (nieważne ilu porcjowy był). Przed przedtreningówką zdarzało się kilka energetyków jednego dnia, co nie było za mądre. Wiadomo, że człowiek lubi sobie wypić dobrą kawusie, ale w jakiejś podróży jednak lepszy jest redbull czy inne świństwo ;x Jednak gdybym miał już wybrać ostatecznie, to wybrałbym energetyka. 

• I love it 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.